Jeg er glad og taknemmelig for, at SF og Radikale peger på mig som borgmester. Vi har gennem de sidste tre valgperioder haft et godt og tæt samarbejde, og derfor er det helt naturligt også at samarbejde om et fælles valgforbund, så vi undgår stemmespild og bakker hinanden op - ligesom vi gør i byrådet.
Sammen vil vi arbejde for at gøre vores kommune endnu bedre - særligt på følgende områder:
  • Vil vil styrke vores forenings- og kulturliv med endnu flere initiativer og en sammentænkning af kultur, fritid og natur.

  • Vi vil forbedre vores skolevæsen og dagtilbud, så børnene - også de mest udsatte - i endnu højere grad end i dag får gode muligheder for at komme videre i livet.

  • Vi vil fortsætte den grønne omstilling af Skanderborg, som vi har arbejdet for i indeværende byrådsperiode. Her er ingen nemme og hurtige løsninger, men kun et langt, sejt træk. Og det træk står vi sammen om.